تاریخ انتشار: یکشنبه ۴ تیر ۱۳۹۶ | ۰۹:۲۶ ق.ظ
خودکفایی کشور در گندم استمرار می یابد
خودکفایی کشور در گندم استمرار می یابد نزدیک ۵٠ درصد مطالبات گندمکاران پرداخت شده است و بقیه این مبلغ بزودی واریز می شود.

خرید ۴.۶ میلیون تن گندم تاکنون/ ١٢۶ هزار تن کلزا خریداری شد

«یزدان سیف» ر گفت‌وگو با ایرنا افزود: ارزش گندم خریداری شده از گندمکاران ۶۰ هزار میلیارد ریال است.
سیف اضافه کرد: تاکنون نزدیک ۵٠ درصد مطالبات گندمکاران پرداخت شده است و بقیه این مبلغ بزودی واریز می شود.
به گفته وی، خوزستان با خرید یک میلیون و ٣۴٨ هزار تن گندم در رتبه نخست قرار دارد و پس از آن گلستان با یک میلیون و ۵٠ هزارتن، فارس با ۶۶٠ هزارتن، کرمان با ٢٠۶ هزارتن، خراسان رضوی با ٢٠٣ هزار تن و اردبیل با ٢٠٠ هزار تن جایگاه های بعدی را از آن خود کردند.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران خبر داد میزان خرید گندم کرمان تا امروز رکورد پارسال را که نزدیک ٢٠۵ هزارتن بود، شکسته است.
به گفته وی، ۵٢٣ مرکز فعال در سراسر کشور گندم می خرند که تاکنون ٢۰٠ هزار تن گندم های خریداری شده دوروم (ماکارونی) است.
سیف تولید امسال گندم را ١۴ میلیون تن و خرید تضمینی آن را ۱۱ میلیون تن پیش بینی کرد و گفت: خودکفایی کشور در گندم استمرار می یابد.
به گفته وی، امسال براساس مصوبه شورای اقتصاد هر کیلوگرم گندم معمولی (نان) با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید ۲ درصد به مبلغ ۱۳ هزار ریال (۱۳۰۰ تومان) و گندم دوروم ۱۳ هزار و ۳۰۰ریال (۱۳۳۰ تومان) خریداری می شود.

** ١٢۶ هزارتن کلزا خریداری شد
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: از آغاز فصل برداشت تاکنون ١٢۶ هزار تن کلزا به ارزش بیش از سه هزار میلیارد ریال از ٢٧ استان کشور خریداری شده است.
سیف افزود: خرید کلزا نسبت به پارسال که ۶٧ هزارتن بود، ۲ برابر شده است.
به گفته وی، در این مدت گلستان با ۴٩ هزار و ٣٩٠ تن بیشترین فروش کلزا را داشت. مازندران با ١٩ هزارو ٣١٧ تن، خوزستان با ١٨ هزار و ٩۴٣ تن، فارس با ١٢هزارتن، اردبیل با ۶ هزار و ٣٠٠ تن و ایلام با پنج هزار و ٩٠٠ تن رتبه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
سیف اعلام کرد ٧۵درصد مطالبات کلزاکاران کشور پرداخت شده است و افزود: مطالبات این کشاورزان هر هفته یک بار به حسابشان واریز می شود.
به گفته وی، طبق مصوبه دولت هر کیلوگرم کلزا با قیمت ۲۸ هزار و ۷۳۰ ریال خریداری می شود.
به گزارش ایرنا، در سال زراعی جاری خرید گندم از بیست و یکم اسفندماه پارسال از شهرستان سرباز بخش پیشین سیستان و بلوچستان آغاز شد و تا اواخر مهرماه امسال ادامه دارد.
پارسال ۱۴ میلیون و ۵۹۰ هزارتن گندم تولید و ۱۱ میلیون و ۵۲۵ هزارتن به ارزش بیش از ۱۴۵ هزار میلیارد ریال خریداری شد.
در سال ۱۳۹۵ قیمت هر کیلوگرم گندم معمولی ۱۲ هزار و ۷۰۵ ریال و گندم دوروم ۱۳ هزار و ۶۸ ریال بود.
همچنین پیش بینی می شود امسال تولید دانه های روغنی که کشت متناوب آن با گندم در دستور قرار گرفته است، به ۵۵۰ هزار تن برسد؛ پارسال این رقم ۲۱۰ هزارتن بود و بیش از ۲٫۵ برابر افزایش تولید را نشان می دهد.
پارسال ۶۷ هزار تن کلزا در کشور خریداری شده بود.
شرکت بازرگانی دولتی ایران نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم دانه روغنی را ۲۷ هزار و ۸۳۰ هزار ریال تعیین کرد که ۲ برابر قیمت خرید تضمینی گندم است.
با اقدام های صورت گرفته در دولت یازدهم به نظر می رسد در سال ۱۳۹۶ نسبت به پارسال تولید کلزا دستکم سه برابر و در مجموع تولید دانه های روغنی ۲٫۵ برابر شود.

 


آخرين اخبار
پر بحث ترين
کانال تلگرام دهقان نیوز
دهقان نیوز
دهقان نیوز
دهقان نیوز
محل درج كد وبگذر