کد خبر : 58493
تاریخ انتشار : جمعه 20 آبان 1401 - 4:36

کود یارانه‌ای از امسال تنها در اختیار ۴ محصول کشاورزی قرار می‌گیرد

کود یارانه‌ای از امسال تنها در اختیار ۴ محصول کشاورزی قرار می‌گیرد
کود یارانه‌ای از امسال تنها در اختیار 4 محصول کشاورزی قرار می‌گیرد

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای چهار محصول اساسی کلزا، جو، گندم و چغندر، کود‌های پتاسه و فسفاته با یارانه توزیع می‌شود، اما کود مورد نیاز سایر محصولات را کشاورزان باید با قیمت واقعی و بصورت آزاد تهیه کنند.
به گزارش دهقان نیوز به نقل از تسنیم، هم زمان با آغاز سال زراعی جاری قیمت کودهای شیمایی به عنوان نهاده های تولید تغییر کرده است و همسو با افزایش قیمت های جهانی افزایش یافته است.

قیمت جهانی انواع کود شیمایی در جهان حدود ۳ برابر شده است اما قیمت مصوب و یارانه ای کود یارانه ای در ایران امسال ۱۵ تا ۳۰ درصد افزایش یافته است. سایر کودها بر اساس اعلام معاون وزیرجهاد کشاورزی آزاد و به قیمت واقعی به فروش می رسد.

برای انتشار قیمت انواع کود شیمیایی یارانه ای و غیر یارانه ای و وضعیت تامین این کود ها چند مرتبه از شرکت خدمات حمایتی کشاورزی پیگیری به عمل آمد، اما این شرکت دولتی هنوز پاسخگو نبوده است.

برخی از گزارشات از اتحادیه های صنفی حاکی از کمبود عرضه کودهای پتاسه و فسفاته در بازار دارد اما وزیر جهاد کشاورزی و معاون وی این کمبود را تکذیب کرده اند.

جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در زمینه تخصیص نهاده های کشاورزی تصریح کرد: ما در فصل کشت پاییزه هیچ مشکلی در تامین نهاده های کشاورزی نداریم و به خوبی تامین شده است، کودهای فسفاته و پتاسه نسبت به ۱۴۰۰ افزایش قیمت ۱۵ تا ۳۰ درصد داشته و مابقی بر اساس یارانه الگوی کشت در استان ها لحاظ می شود.

وی افزود: با توجه به افزایش جهانی قیمت کود، با دستور رئیس جمهور یارانه برای کود در نظر گرفته شده است، قیمت کود از ۳۰۰ دلار به ۹۰۰ دلار افزایش یافته است اما با تامین یارانه، ۳۰ درصد از قیمت کود را کشاورز و ۷۰ درصد را دولت پرداخت خواهد کرد که این یارانه متناسب با الگوی کشت استانی خواهد بود.

مقام عالی وزارت گفت: اجرای کشاورزی قراردادی هم به منظور تامین مالی در کشت گندم انجام شده تا معیشت کشاورز با مشکل مواجه نشود.

کود یارانه‌ای تنها در اختیار ۴ محصول کشاورزی قرار می‌گیرد

بنابر این گزارش قربانی معاون وزیر جهاد کشاورزی نیز در این ارتباط اظهار داشت: در حال حاضر ذخایر کود‌های پایه کشور در استان‌ها مطلوب است و محموله‌های جدید وارداتی نیز در حال تخلیه هستند.

وی تصریح کرد: سطح موجودی کود‌های اوره و پتاس در حال حاضر بیشتر از نیاز است.

معاون اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه قیمت کود‌های شیمیایی در بازار‌های جهانی ۳ برابر شده است، به پرداخت یارانه برای تامین نیاز کشاورزان اشاره کرد و گفت: با همکاری مجلس شورای اسلامی ۴ هزار میلیارد تومان اعتبار برای یارانه نهاده‌ها و سایر موارد در نظر گرفته شده که ۳ هزار میلیارد تومان آن برای خرید کود شیمیایی پتاس و فسفاته است.

قربانی افزود: برای چهار محصول اساسی کلزا، جو، گندم و چغندر، کود‌های پتاسه و فسفاته با یارانه توزیع می‌شود، اما کود مورد نیاز سایر محصولات را کشاورزان باید با قیمت واقعی و بصورت آزاد تهیه کنند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 14 در انتظار بررسی : 14 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.