کد خبر : 57596
تاریخ انتشار : یکشنبه 14 آذر 1400 - 4:29

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس:

در حوزه کشاورزی معدل نسبی خوبی داریم / بازار محصولات کشاورزی دست دلال است / جهاد کشاورزی باید نقشی که قانون به او داده را اجرا کند / باید به کشاورز گفته شود که چه چیزی کشت شود

در حوزه کشاورزی معدل نسبی خوبی داریم / بازار محصولات کشاورزی دست دلال است / جهاد کشاورزی باید نقشی که قانون به او داده را اجرا کند / باید به کشاورز گفته شود که چه چیزی کشت شود

بازار محصولات کشاورزی دست دلال است.

بازار محصولات کشاورزی دست دلال است.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: از واسطه‌های موجود در کشور سهم اندکی از آنها مؤثرند و بخش اعظم آنها تأثیری ندارند.

به گزارش مهر، احد آزادیخواه در برنامه تلویزیونی با موضوع دلالی و واسطه گری در بخش کشاورزی با بیان اینکه در حوزه کشاورزی معدل نسبی خوبی داریم، گفت: امروز ۱۸ درصد اشتغال از آن بخش کشاورزی است.

وی اضافه کرد: دلالان در زنجیره از مزرعه تا سفره مردم نقش دارند. هر چه حضور دلالان و واسطه گرها شدت بیشتری داشته باشد، ضرر و زیان به تولید کننده نیز بیشتر خواهد بود. رابطه تنگاتنگی میان سود حاصله یا ضرر حاصله برای تولید کننده و مصرف کننده وجود ندارد. در این میان گپی حاصل می‌شود که ممکن است واسطه‌ها این گپ را با اهداف و برنامه‌های مختلف پر می‌کنند.

آزادیخواه ادامه داد: واسطه گری در حوزه کشاورزی کشور به لحاظ کمی و کیفی افراطی است.

وی با تاکید بر اینکه داستان واسطه گری در کشوری بیش از اندازه است، افزود: وجود واسطه گرها و دلالان هر چه بیشتر باشد ضرر آن برای تولید کننده بیشتر خواهد بود. یکی از مهمترین علل و عوامل نارضایتی متأثر از ضرر حاصل از تولید کننده و کشاورزی واسطه گری هاست.

آزادیخواه با اشاره به اینکه در شرایط موجود حذف واسطه‌ها به هیچ عنوان امکان پذیر نیست و این امر باعث ایجاد تعارض می‌شود، درباره علت آن گفت: تولید کننده، تولید کننده است و ممکن است که شأن صادرکننده را نداشته باشد. در این میان به فیلتر نیاز است، ولی اندازه آن باید مشخص باشد. در حال حاضر افراطی گری‌هایی موجود آزار دهنده است، کشاورز علاقمند است که شخصی از سر مزرعه محصولات او را خریداری کند که می‌تواند یک واسطه باشد، لیکن باید واسطه اول و آخر باشد و واسطه‌های دیگری اضافه نشود.

وی با بیان اینکه بازار محصولات کشاورزی دست دلال است، گفت: این امر نباید بدین شکل باشد، اینکه عنوان می‌شود که وجود واسطه‌ها باید باشد، منظور واسطه اثرگذار است. واسطه و دلال به دو بخش مؤثر و غیر مؤثر تقسیم می‌شوند.

آزادیخواه در ادامه گفت: واسطه غیر مؤثر پذیرفتنی نیست لیکن واسطه مؤثر را دنیا پذیرفته است. از واسطه‌های موجود در کشور سهم اندکی از آنها مؤثر و بخش اعظم آنها مؤثر نیستند.

وی افزود: جهاد کشاورزی می‌بایست نقشی را که قانون به او داده است، اجرا کند و کمیسیون کشاورزی می‌بایست نقشی را که به او محول شده اجرا کند.

آزادیخواه اضافه کرد: نقش جهاد کشاورزی در مهندسی دلال‌ها، باید تأثیرگذار باشد. امروزه ظرفیت‌های اتحادیه‌ها در کشور بلامنازعه است، لیکن از آنها بهره برداری نشده است. قانون گذار، مجری و بخش خصوصی باید از این ظرفیت استفاده می‌کردند. هویت تشکل اعتباری و انتزاعی است و دارای هویت خارجی نیست.

وی تاکید کرد: امروز نظام توزیع مناسبی در کشور وجود ندارد، باید فکر و مهندسی شود و به کشاورز گفته شود که چه چیزی کشت شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.