کد خبر : 51544
تاریخ انتشار : شنبه 22 تیر 1398 - 12:35

خرما نیمه دوم سال به بورس کالا می‌آید

در فصل برداشت خرما که نیمه دوم سال است معاملات این محصول را نیز در بورس کالا راه‌اندازی خواهیم کرد.

سرپرست مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالا با اشاره به لزوم توسعه هر چه بیشتر معاملات محصولات کشاورزی در بورس کالا، گفت: در فصل برداشت خرما که نیمه دوم سال است معاملات این محصول را نیز در بورس کالا راه‌اندازی خواهیم کرد و به همین ترتیب به سمت معاملات کشمش و محصول استراتژیک پسته خواهیم رفت.

اکبر میرزاپور در گفتگو با ایسنا، در پاسخ به اینکه چه زمانی خرما در بورس کالا معامله خواهد شد؟ اظهار کرد: بورس کالا برنامه توسعه‌ای خود را بر اساس تولید و برداشت کشت محصول قرار می‌دهد. در حال حاضر دقیقاً در زمانی هستیم که کشت زیره اتفاق می‌افتد و به همین علت معاملات زیره را راه‌اندازی کردیم. برای خرما هم برنامه به همین ترتیب خواهد بود.

وی ادامه داد: برنامه توسعه معاملات محصولات کشاورزی در بورس کالا با سه گانه‌های گواهی سپرده کالایی، مشتقات و صندوق‌ها را برای کالاها از جمله خرما هم خواهیم داشت. در فصل برداشت خرما که نیمه دوم سال خواهد بود، معاملات این محصول را نیز در بورس کالا راه‌اندازی خواهیم کرد و به همین ترتیب به سمت معاملات کشمش و محصول استراتژیک پسته خواهیم رفت.

سرپرست مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالا در پاسخ به اینکه از زمانی که معاملات زعفران در بورس کالا راه‌اندازی شد چقدر به این هدف که بتوانیم مرجعیت قیمت‌گذاری زعفران در جهان شویم چقدر نزدیک شدیم، گفت: گام‌های بلندی در این مورد برداشته شده است. البته برای تبدیل شدن به مرجعیت قیمتی در عرصه جهانی الزاماتی لازم است و یکی از مهمترین این الزامات این است که بتوانیم در جهان فعالیت کنیم. بورس کالا این قدم را توانسته برای بازارهای داخلی بردارد؛ به طوری که حتی کشاورزان خرد وقتی می‌خواهند زعفران را بفروشند حتماً به سایت بورس کالا مراجعه می‌کنند قیمت را می‌بینند و بعد معامله انجام می‌دهند.

میرزاپور افزود: ولی هنوز تا مرجعیت قیمتی شدن در جهان فاصله وجود دارد. برای اینکه بتوانیم به آن نقطه برسیم باید برای توسعه بازارمان در خارج از کشور اقدامات جدی انجام دهیم. از جمله آن پذیرش انبارها در خارج از کشور است. از طرفی صادرکنندگان باید به استانداردهای بورس بیشتر توجه داشته باشند و محصول خود را با استانداردی که در بورس است صادر کنند. در این مورد رایزنی‌های خوبی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: در مورد عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا یک قاعده کلی وجود دارد و آن هم بحث استانداردپذیری است. برای هر کالایی که بتوانیم استاندارد داشته باشیم می‌توانیم بازار بورسی راه اندازی کنیم. مثلاً برای زعفران و زیره یک دسته بندی مشخص و استاندارد وجود دارد.

سرپرست مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالا گفت: برای عمده محصولات زراعی امکان استاندارد سازی وجود دارد عمده توسعه بازار در بورس کالا بر اساس محصولات زراعی بوده است. ولی با یک سری زیر ساخت وارد حوزه محصولات باغی هم می‌توانیم شویم. مثلاً روی معاملات سیب هم می‌توان کار کرد اما محصولات باغی نیاز به سردخانه دارند. البته خرما هم با انبارهای معمولی قابلیت نگهداری ندارد و قرار است با ظرفیت سردخانه‌ای معامله شود. اگر بخواهیم برای معاملات محصولات کشاورزی اولویت بندی کنیم زراعی‌ها استاندارد پذیرتر هستند و محصولات بعدی باغی هستند.

وی با اشاره به معاملات دام و طیور در بورس کالا نیز توضیح داد: بورس کالا درباره دام و طیور هم بازار موفقی داشته است، مثلاً جوجه یک روزه، تخم مرغ و مرغ منجمد معاملات خوبی دارد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.