کد خبر : 53371
تاریخ انتشار : دوشنبه 17 فوریه 2020 - 8:26

واردات گندم جلوی خودکفایی گندم را می گیرد / داریوش پناهی

واردات گندم جلوی خودکفایی گندم را می گیرد / داریوش پناهی

تشکل های بخش کشاورزی و همچنین کشاورزان این مطالب را در جلسات، نشریات و رسانه های مختلف بیان داشته اند ولی گوش شنوای نبوده و نخواهد بود.

در تاریخ 21 بهمن جاری جناب آقای سیف مدیرعامل محترم شرکت بازرگانی دولتی و مسئول خرید گندم خارجی اعلام فرمودند که قیمت گندم جهانی بین 215 الی 250 یورو در هر تن است و ما واردات گندم را با این نرخ انجام می دهیم. البته این مبلغ به غیر از هزینه های حمل و نقل گندم از مبدأ تا مقصد نهایی و درب کارخانجات آردسازی است. همچنین افت گندم، ریزش و ضایعات نیز به آن افزوده می گردد. به عبارتی اگر با نرخ های  روز ارز محاسبه شود نرخ هر کیلوگرم گندم برای دولت قریب 4500 تومان هزینه دارد.

در صورتیکه دولت حاضر نشده همین گندم را از کشاورز داخلی به قیمت 3000 تومان خریداری نماید ولی حاضر است هر تن 250 یورو به اضافه سایر هزینه ها که بالغ بر حداقل 300 یورو می گردد در این وانفسای کمبود ارز به کشاورزان بیگانه بدهد.

کشاورزان کشور با کمال میل حاضرند به جای هر تن گندم 300 یورو به بیگانگان 200 یورو دریافت نمایند. حتی حاضر شده اند هر کیلوگرم گندم را به قیمت 3000 تومان بفروشند.

شاید صدها بار تشکل های بخش کشاورزی و همچنین کشاورزان کشور این مطالب را در جلسات، نشریات و رسانه های مختلف بیان داشته اند ولی گوش شنوای نبوده و نخواهد بود.

سرپرست محترم وزارت کشاورزی هم می فرمایند کشاورزان حق دارند ولی دولت نمی تواند قیمت را افزایش دهد در حالی که می بینیم دولت بسیار بیش از قیمت پیشنهادی کشاورزان کشور برای گندم خارجی پرداخت می نماید.

دلیل آن نیز بر همکان روشن است. دستهای پشت پرده وجود دارد که با نفوذ خود به مراجع تصمیم گیری مانع استمرار خودکفایی گندم و دستیابی به اقتصاد مقاومتی که تماماً در اتکاء کشور به تولید داخل و حمایت از تولید کننده داخلی خلاصه می شود می گردند و کشور را به بیگانگان وابسته می کنند.

شایان ذکر است به علت همین سیاست های غلط بسیاری از کشاورزان در سال زراعی گذشته حاضر به فروش گندم خود نشدند و در نتیجه دولت ناچار به واردات انبوه گندم از خارج و هدر دادن مقادیر کلان ارز شده است.

       داریوش پناهی – کشاورز کرمانشاهی

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.