تاریخ انتشار: شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۶ | ۱۹:۴۵ ب.ظ
کرمانشاه در تولید کلزا رکورد زد
کرمانشاه در تولید کلزا رکورد زد این رکورد ارزشمند با اختلاف زیاد بیش از یک تن نسبت به رکورد قبلی آن در کشور با تولید هشت هزار و ۲۰۰ کیلوگرم در هکتار بدست آمده است.

کرمانشاه در تولید کلزا رکورد زد

خسرو شهبازی  افزود: این رکورد ارزشمند با اختلاف زیاد بیش از یک تن نسبت به رکورد قبلی آن در کشور با تولید هشت هزار و ۲۰۰ کیلوگرم در هکتار بدست آمده است.
وی با بیان اینکه این رکورد در یکی از مزارع روستای ‘قاقلستان’ شهرستان کرمانشاه ثبت شد، گفت: این موفقیت حاصل تلاش کشاورزان، کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی به دلیل رعایت اصول فنی، علمی و کارشناسی در طول عملیات کاشت، داشت و برداشت بوده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه همچنین حمایت‌های ویژه سازمان جهاد کشاورزی از کلزاکاران برای تامین بذور هیبرید فرانسوی، بیمه رایگان، نظارت مستمر کارشناسان، خرید تضمینی و پرداخت به موقع طلب کشاورزان را از دلایل دیگر ثبت این موفقیت ذکر کرد.
شهبازی در پایان گفت: تاکنون بیش از ۳۰ هزار تن کلزا از مزارع استان کرمانشاه برداشت شده که هزار تن بیشتر از تولید سال گذشته است و برداشت این محصول تا هفته آینده ادامه خواهد داشت.
استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت ۹۴۵ هزار هکتار زمین کشاورزی و باغ دارد.
دانه کلزا دارای ۲۵ تا ۵۵ درصد روغن، ۱۸ تا ۲۴ درصد پروتئین و ۱۲ تا ۲۰ درصد پوست است.
رقم اصلاح شده کلزا که امروزه کانولا خوانده می‌شود، از مقدار کمتری اروسیک اسید و ﮔﻠﻮﻛﻮﺯﻳﻨﻮﻻﺕ برخوردار است و به علت محتوای کمتر مواد ضد تغذیه‌ای، برای مصرف انسان و تک معده‌ای‌ها نسبت به رقم غیراصلاح شده یا همان کلزا، مناسب‌ تر است.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
کانال تلگرام دهقان نیوز
دهقان نیوز
دهقان نیوز
دهقان نیوز
محل درج كد وبگذر