تاریخ انتشار: دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶ | ۱۰:۵۷ ق.ظ
چند درصد عسل تولیدی کشور ارگانیک است ؟
چند درصد عسل تولیدی کشور ارگانیک است ؟ توانسته ایم عسل رابه یک صنعت ارگانیک تبدیل کنیم به طوری که مردم از تولید و مصرف عسل ارگانیک استقبال می کنند.

کمتراز ۵ درصد عسل تولیدی کشور ارگانیک است

به گزارش دهقان نیوز و به نقل از ایرنا، ‘سیدرضا نورانی’ در نشست خبری ‘نخستین کارگاه تخصصی زنبورداری ارگانیک’ که در تهران برگزار می شود افزود: با توجه به سابقه ۱۰ ساله انجمن ارگانیک توانسته ایم عسل رابه یک صنعت ارگانیک تبدیل کنیم به طوری که مردم از تولید و مصرف عسل ارگانیک استقبال می کنند.
وی با بیان این که عسل ارگانیک دارای مزیت ارزش افزوده و ارزآوری بالا در صادرات غیرنفتی است ، اظهارداشت: درحال حاضر عسل ارگانیک ایران دارای گواهی بین المللی اتحادیه اروپاست و به اتحادیه اروپا و کشورهای عربی صادر می شود.
به گفته وی، اما به دلیل حجم عسل تولیدی کشور صادرات عسل ما محدود است.
وی تصریح کرد: انجمن ارگانیک ایران در یک دهه گذشته در مسیر توسعه محصولات ارگانیک ایران گام برداشته به طوری که اکنون ۴۳ هزار هکتار سطح زیرکشت محصولات ارگانیک و ۳۸ هزار هکتار عرصه طبیعی در کشور داریم که در سال ۲۰۱۵ در سازمان جهانی اروپایی ( IFOAM) و یک سازمان امریکایی ثبت شده است.
وی با بیان اینکه ایران به دلیل تولیدات ارگانیک توانسته در رتبه بندی (رنکینگ) جهانی تولید کنندگان محصولات ارگانیک قرار گیرد گفت: اکنون ایران رتبه ۴۳ تولیدات جهانی را دارد.
رئیس انجمن ارگانیک ایران یکی از مشکلات صنعت عسل را در اولویت نبودن برنامه های دولت عنوان کرد و ادامه داد: به تازگی در مجلس شورای تولید محصولات ارگانیک در برنامه های ششم توسعه قرار گرفت و اگر این صنعت جز برنامه های رسمی دولت قرار بگیرد به طور حتم دارای آمار و ارقام دقیق در این صنعت خواهیم شد.
به گفته وی، برای تولید عسل ارگانیک و داشتن گواهی های بین المللی اتحادیه اروپا و استاندارد ۱۱۰۰۰ ملی باید مدیریت تولید داشته باشیم به طوری که تولیدکنندگان ما بدانند که کندو زنبورعسل حداقل باید بین ۵ تا ۶ کیلومتر با مزارع و باغاتی که سم و کود استفاده می کنند، فاصله داشته باشد، زیرا مسیر پروازی زنبورعسل در شعاع ۵ کیلومتری است.

** شرکت تعاونی ارگانیک در حال تشکیل است
نورانی از تشکیل شرکت تعاونی ارگانی خبرداد و گفت: برای نخستین بار شرکت تعاونی ارگانیک تحت نظارت سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور بزودی تشکیل می شود.
وی اضافه کرد: تاکنون اقدامات اولیه انجام شده و سهام بزودی از طریق رسانه های عمومی به اطلاع می رسد و این گام خوبی در بخش تولید و توسعه محصولات ارگانیک است.
به گزارش ایرنا، طبق امارها اکنون ایران رتبه چهارم تولید عسل، رتبه هشتم جمعیت کلونی های زنبور را داراست و از لحاظ سرانه مصرف نیز نسبت به سرانه جهانی از وضعیت مطلوبی برخوردار است.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
کانال تلگرام دهقان نیوز
دهقان نیوز
دهقان نیوز
دهقان نیوز
محل درج كد وبگذر