تاریخ انتشار: سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ | ۱۲:۵۴ ب.ظ
واگذاری شهرک کشاورزی به متقاضیان / هر متر ۵ هزار تومان + جزییات
واگذاری شهرک کشاورزی به متقاضیان / هر متر ۵ هزار تومان + جزییات قیمت متوسط هر متر مربع برای خریداران ۵ تا ۱۵ هزار تومان است.

قیمت متوسط هر متر مربع برای خریداران ۵ تا ۱۵ هزار تومان است.

معاون شرکت شهرک های کشاورزی گفت: با توجه به کمبود آب و قرار گرفتن کشور در یک منطقه خشک و نیمه خشک توسعه گلخانه ها از جمله مهم ترین راهکارهای توسعه بخش کشاورزی به شمار می رود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، وقتی افت آب های زیر زمینی زنگ خطر را به صدا در آورد و همگان را درباره آینده زمین بدون آب هوشیار ساخت، راهکارهای بسیاری برای کاهش مصرف آب و مرهمی بر عطش زمین های کشاورزی مطرح شد.

 اما در این شرایط تنها راهکاری که می تواند با کاهش مصرف آب میزان تولیدات را افزایش دهد تا بتوانیم از بحران فعلی خارج شویم توسعه کشت های گلخانه ای است.

در کشت گلخانه حتی کشاورزانی که زمین کوچک و مقدار آب محدودی نیز در اختیار دارند می توانند باکشت انواع محصولات علاوه بر افزایش بهره وری و ایجاد اشتغال پایدار به کسب درآمد امیدوار باشند چرا که گلخانه ها به عنوان یک محیط کنترل شده امن می تواند حتی خارج از فصل تولید به یکی از پرسودترین فعالیت ها در بخش تبدیل شود.

با توجه به سرمایه گذاری صورت گرفته در این بخش ،در برخی مواقع مدیریت نادرست در احداث گلخانه، انتخاب مکان، نوع گلخانه باعث بهره وری نامناسب از سرمایه  و امکانات می شود.

 در این راستا با رحمت اله پریچهر معاون شرکت  شهرک های کشاورزی گفتگویی ترتیب داده ایم:

درخصوص مقایسه کارایی گلخانه نسبت به فضای آزاد توضیح دهید.

با توجه به کمبود آب و قرار گرفتن کشور در یک منطقه خشک و نیمه خشک توسعه گلخانه ها از جمله مهم ترین راهکارها به شمار می رود چرا که میزان کارایی این روش در بحث صرفه جویی آب ۱۰ الی ۱۲ برابر کشت در فضای آزاد است.

در خصوص وضعیت مصرف آب گوچه فرنگی به عنوان یک محصول آب بر در این روش توضیح دهید.

هر کیلو گوجه فرنگی ۴۰۰ لیتر آب مصرف می کند که این میزان مصرف در گلخانه برای تولید هر کیلو ۴۰ لیتر بوده که این امر بیانگر کاهش ۱۰ برابری مصرف آب است ضمن آنکه متوسط تولید کشت گوجه فرنگی در فضای آزاد در هر هکتار ۳۵ تن است در حالیکه در فضای گلخانه این میزان به ۳۵۰ تن می رسد که این امر رشد ۱۰ برابری تولید را نشان می دهد.

در برنامه ششم توسعه برای توسعه گلخانه ها چه اقداماتی در نظر گرفتید؟

در برنامه کلان ششم توسعه پیش بینی شده که حدود ۴۰ درصد تولیدات گلخانه ای در بستر شهرک های کشاورزی تولید شود چرا که از نظر آب و زمین مورد استفاه صرفه جویی قابل توجهی خواهد داشت.

در برنامه ششم توسعه چه میزان از تولیدات محصولات کشاورزی در شهرک های جدید انجام خواهد شد؟

با توجه به محدودیت منابع آبی کشور قرار است که برای صرفه جویی در این بحث ۴۰۰ هزار هکتار محصولات سبزی و زراعی از جمله سبزی و صیفی در شهرک های جدید کشت شود .

آخرین وضعیت گلخانه ها در شهرک های کشاورزی را توضیح دهید.

براساس آمار موجود از ۱۰ هزار و ۶۰۰ هکتار گلخانه  موجود در کشوراز ابتدای سال ۹۵ تا کنون  حدود ۶۵۰ هکتار شهرک و مجتمع های گلخانه ای به متقاضیان واگذار شده که در تلاشیم که این رقم را به هزار هکتار برسانیم.

درخصوص میزان اعتبارات مورد نیاز برای ساخت گلخانه ها توضیح دهید.

در حال حاضر منتظر دریافت تسهیلات و آماده سازی اراضی برای توسعه گلخانه ها هستیم چرا که برای احداث هر هکتار گلخانه خاک به طور متوسط یک میلیارد تومان و کشت بدون خاک یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان سرمایه مورد نیاز است.

در خصوص مزایای تولیدات گلخانه ای نسبت به فضای آزاد توضیح دهید.

تولیدات گلخانه ای درجه یک و دارای قابلیت صادراتی هستند چرا که در تولید محصولات گلخانه ای از بذرهای هیبرید با پتانسیل  و تولید بالا استفاده می شود که علاوه بر تامین تولیدات مورد نیاز داخل بخش از این محصولات به بازارهای هدف صادر می شوند.

آیا توسعه کشت محصولات گلخانه ای از جمله سیاست های وزارتخانه به شمار می رود؟

با توجه به محدودیت منابع آبی  و تولید برخی محصولات در زمان خارج از فصل  توسعه کشت محصولات گلخانه ای دارای مزیت نسبی است که بدین منظور وزارت جهاد کشاورزی ردیف مستقل اعتباری برای این کار در نظر گرفته است.

با توجه به آنکه یکی از اولویت های دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی توسعه  گلخانه ها و شهرک های کشاورزی است،در این مورد توضیح دهید.

درون زا بودن تولید از جمله بحث های اقتصاد مقاومتی است و به نظر می رسد که بخش کشاورزی پرچم دار اقتصاد مقاومتی است  از این رو بسته به شرایط اقلیمی متفاوت کشت محصولات گلخانه ای برای تمامی استان ها تعریف کردیم  چرا که در این شهرک ها بحث درجه بندی، سورتینگ، انبارها و سردخانه ای محصولات از تولید تا مصرف در قالب یک زنجیره دیده شده است.

در خصوص فرایند واگذاری شهرک های کشاورزی به متقاضیان توضیح دهید.

قیمت متوسط هر متر مربع برای خریداران ۵ تا ۱۵ هزار تومان است که در فرآیند واگذاری ابتدا ۳۰ درصد مبلغ زیرساخت ها به صورت نقدی پرداخت شده و مابقی به صورت اقساط هر ۶ ماه یکبار ظرف مدت سه سال پرداخت می شود و البته ناگفته نماند که سرمایه گذاری در شهرک های کشاورزی به شرط مدیریت تولید و بهره وری می تواند صرفه اقتصادی بالایی داشته باشد.

آیا علاوه بر توسعه گلخانه در شهرک های کشاورزی فعالیت های دیگری مد نظر است؟

با توجه به مسائل و بحران آب تاکید مجمع عمومی شرکت ها بیشتر بر توسعه گلخانه ها بوده اما  فعالیت های دیگری همچون دامپروری و پرورش ماهی و میگو در قفس درجهت افزایش بهره وری تولید مد نظر قرار گرفته است.

بدین منظور ۱۰ شهرک شیلاتی در حاشیه دریای خزر،دریای عمان و حاشیه خلیج فارس شناسایی و عملیات اصلاح زیر ساخت ها و تکمیل واحد ها با سازمان شیلات در دستور کار قرار گرفته که متقاضیان پرورش ماهی و میگو در قفس می توانند درخواست خود را به شرکت شهرک های کشاورزی ارائه دهند.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
کانال تلگرام دهقان نیوز
دهقان نیوز
دهقان نیوز
دهقان نیوز
محل درج كد وبگذر