تاریخ انتشار: پنج شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ | ۲۲:۵۰ ب.ظ
مهمترین دغدغه کشاورزان از منظر مشاور وزیر جهاد
مهمترین دغدغه کشاورزان از منظر مشاور وزیر جهاد هزینه های واردات گندم باید صرف حمایت از کشاورزان کشور می شد.

مجری طرح گندم کشور: متوسط خرید سالانه گندم در دولت تدبیر و امید ۸۳ درصد بیشتر شده است.

اسماعیل اسفندیاری پور در همایش آغاز کشت پاییزه گندم در آذربایجان غربی با ارائه گزارشی از وضعیت تولید گندم در سطح کشور و سیاست های وزارت جهاد کشاورزی درباره کشت پاییزه گندم افزود: سالانه هشت میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم برای خبازی آرد نیاز داریم که این میزان در داخل کشور تامین می شود.
وی بیان کرد: طبق برآوردها و با توجه به متغیرهای موجود، تولید ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن گندم در سال ۱۴۰۴ پیش بینی شده است.
وی با انتقاد از واردات گندم به کشور در سال های پیش از دولت یازدهم اظهار کرد: در سال ۹۱ نزدیک به هفت میلیون تن گندم با قیمت هر تن ۳۸۵ دلار وارد کشور شد که این واردات ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار هزینه برای کشور به همراه داشت.
اسفندیاری پور اضافه کرد: این در حالی است که هزینه های واردات گندم باید صرف حمایت از کشاورزان کشور می شد.
وی با اشاره به مشکل کم آبی در کشور ادامه داد: در حال حاضر یک میلیون و ۲۵ هزار هکتار از اراضی دیم کشور کمتر از ۳۰۰ میلی متر بارندگی دارند و برخی از آنها از چرخه کشت خارج شده است.
وی اضافه کرد: استراتژی بازار در بخش کشاورزی از مهمترین دغدغه های کشاورزان بوده و از موضوعاتی است که باید در اولویت توجه قرار گیرد.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی اقدامات حمایتی در کشت گندم را بسیار ضروری عنوان کرد و گفت: حمایت و پشتیبانی، توجه به سیاست گذاری درست در سطوح ملی، درآمد مناسب برای کشاورز و پیگیری و پشتکار همه عوامل تولید گندم می تواند در خودکفایی گندم به نتایج مطلوب تر بیانجامد.
مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی آذربایجان غربی نیز در این همایش گفت: در سال زراعی جدید ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن نهاده‌های کشاورزی برای مصرف کشاورزان استان تهیه می شود.
مقصود قربانی گفت: در سال زراعی جاری، از ۱۱۴ هزار تن کود تخصیصی برای محصولات زراعی استان حدود ۶۷ درصد جذب شده است.
وی ادامه داد: در سال جاری نیز از نزدیک ۹۰۰ هزار تن کود پاییزه تخصیصی برای کل کشور در حدود ۹۷ هزار تن برای استان تخصیص یافته است.
قربانی ادامه داد: با استفاده به موقع و مناسب از این نهاده ها و کودهای استاندارد و با کیفیت در اراضی زراعی می توان راندمان تولید را چند برابر افزایش داد.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
کانال تلگرام دهقان نیوز
دهقان نیوز
دهقان نیوز
دهقان نیوز
محل درج كد وبگذر