کد خبر : 55493
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۵:۲۹

در پی افزایش قیمت کود شیمیایی

مجری طرح گندم: گرانی کود نباید مانع از مصرف آن شود / یک کشاورز: قیمت کود سرسام آور شده است! / کود در بازار سیاه هم پیدا نمی شود / کیسه کود به ۵۰۰ هزار تومان رسید

مجری طرح گندم: گرانی کود نباید مانع از مصرف آن شود / یک کشاورز: قیمت کود سرسام آور شده است! / کود در بازار سیاه هم پیدا نمی شود / کیسه کود به ۵۰۰ هزار تومان رسید

کشاورزان هم می گویند توان خرید کود گران را ندارند.

قیمت کود شیمیایی با مصوبه دولت بیش از ۵ برابر شده و این مسئله، مسئولان تولید را هم در فصل کشت زراعی نگران کرده و کشاورزان هم می گویند توان خرید کود گران را ندارند، آیا تولید سال آینده کاهش می یابد؟

به گزارش دهقان نیوز به نقل از فارس، افزایش قیمت کود شیمیایی پس از حذف ارز نیمایی و بر اساس مصوبه خود دولت بیش از ۵ برابر شد این نهاده در افزایش تولید بسیار موثر است و در سال زراعی جدید که از مهر ماه آغاز شده کشاورزان با مشکل جدی مواجه کرده است.

به ازای هر یک واحد کود شیمیایی که کشاورزان در زمین خود استفاده می کنند ۹ کیلوگرم در افزایش تولید موثر است و به همان نسبت عدم استفاده هم موجب کاهش تولید می شود.

یک کشاورز نمونه کاشمر به فارس گفت: قیمت کود شیمیایی سرسام آور شده است و در بازار سیاه هم پیدا نمی شود و به هر کیسه کود به ۵۰۰ هزار تومان رسیده است و نگران تولید هستیم.

مجری طرح تولید گندم کشور هم که به نظر می رسد درباره تاثیر گرانی کود در استفاده کشاورزان از این نهاده موثر در تولید نگران است گفت: گرانی کودهای فسفاته و پتاسه نباید مانع از مصرف این نهاده شود.

این مسئول توضیح نداد که چگونه کشاورزان با وجود افزایش ۵ تا ۱۰ برابری قیمت کود می توانند این نهاده را تامین کنند وی راهکاری هم در این مورد  ارائه نکرد.

اسفندیاری پور گفته است: قیمت کودهای فسفاته و پتاسه به خاطر تغییر نرخ ارز از ترجیحی به نیمایی نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

وی این را هم گفت که اگر غلات، کود اوره را به موقع و به مقدار کافی دریافت نکنند، میزان گلوتن و پروتئین آن کاهش می یابد و این امر کیفیت آرد گندم را کاهش می دهد.

اسفندیاری پور خاطر نشان کرد: مصرف کودهای ریزمغذی مانند کودهایی که حاوی عنصر روی هستند در افزایش تولید و ارتقای کیفیت دانه غلات موثر است.

در حالی که فصل کشت گندم در کشور آغاز شده و کشاورزان می گویند توان خرید کود گران را ندارند حتی مجری طرح تولید گندم هم نگران این مسئله است این سوال مطرح است آیا افزایش ۵ تا ۱۰ برابری  نهاده کود در تولید محصول استراتژیک گندم و موثر در امنیت غذایی کشور در سال آینده تاثیر خواهد داشت؟

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

علی بریسم شنبه , ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۹

یعنی مصرف کنیم ۲۰۰ کیلو سولفات پتاسیم ۲۰۰ کیلو سوپرفسفات و ۴۰۰ کیلو اوره میشه ۵میلیون و ۶۰۰هزار تومان یعنی فقط هزینه کود هر هکتار گندم اینه آخر هم گندم ۴۰۰۰ تومان بخرن از ما واقعا مسخره هست برای تولید کنندگان خودرو هر ماه قیمت میزنن و دلال دولت هست اما برای عامه مردم ایران زمین که کشاورزان اگه اشتباه تخمینی نباشه ۶۰ درصد مردم کشاورز هستن فقط خسارت عایدش باشه
تعطیل کنیم بهتره از کاشت گندم