تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ | ۲۰:۲۰ ب.ظ
رشد تولید گندم در ایران
رشد تولید گندم در ایران انتظار می‌رود تولید گندم ایران در سال زراعی ۲۰۱۷ میلادی در سطح سال ۲۰۱۶ یعنی در رقم ۱۳٫۵ میلیون تن باقی مانده و بدین ترتیب ۲۵ درصد بیش از میانگین برداشت در پنج ساله اخیر باشد.

فائو: تولید گندم ایران امسال ۲۵ درصد رشد دارد/ تولید ۲۰٫۱ میلیون تن غلات

به گزارش ایرنا از دفتر نمایندگی فائو در ایران، این نهاد بین المللی در تازه ترین گزارش سه ماهه خود با عنوان «چشم‌انداز محصولات کشاورزی و وضعیت غذایی» در جهان (Crop Prospects and Food Situation) نوشته است: بر اساس پیش بینی نیمه دوم سال ۲۰۱۷ (خرداد ۱۳۹۶) این سازمان، وضعیت آب و هوایی مناسب باعث شده است تا ایران در سال زراعی جدید به عنوان یکی از تولید کنندگان مطرح منطقه ای گندم پس از ترکیه باقی بماند.
انتظار می‌رود تولید گندم ایران در سال زراعی ۲۰۱۷ میلادی در سطح سال ۲۰۱۶ یعنی در رقم ۱۳٫۵ میلیون تن باقی مانده و بدین ترتیب ۲۵ درصد بیش از میانگین برداشت در پنج ساله اخیر باشد.
تولید دانه‌درشت‌ها در این کشور برای سال ۲۰۱۷ نیز با افزایشی ۱۰۰ هزارتنی نسبت به سال ۲۰۱۶، بالغ بر ۴ میلیون تن برآورد می‌شود.
تولید برنج در ایران نیز وضعیت مشابهی داشته و با افزایش ۱۰۰ هزار تنی نسبت به سال ۲۰۱۶ به ۲٫۶ میلیون تن در سال ۲۰۱۷ خواهد رسید.
فائو پیش‌بینی مجموع تولید غلات ایران در سال ۲۰۱۷ را بالغ بر ۲۰٫۱ میلیون تن اعلام کرده که از رشد ۲۰۰ هزار تنی نسبت به سال ۲۰۱۶ برخوردار است.
مجموع ذخایر غلات ایران در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۵٫۴ میلیون تن برآورد می‌شود، که از احتمال کاهش ۹۰۰هزارتنی نسبت به سال ۲۰۱۶ (۶٫۳ میلیون تن) حکایت دارد.
گزارش «چشم‌انداز محصولات کشاورزی و وضعیت غذایی» فائو اعلام کرد که اگرچه برداشت گسترده محصول در برخی مناطق وضعیت جهانی عرضه غذا را ثابت نگه داشته، اما تداوم جنگ و ناآرامی تعداد افراد آواره و گرسنه در دیگر مناطق جهان را افزایش داده است.
بر اساس بررسی های فائو، اکنون ۳۷ کشور در جهان برای تهیه غذا نیازمند کمک‌های خارجی هستند. به طوری که حدود ۵٫۵ میلیون نفر در سودان جنوبی به شدت دچار ناامنی غذایی شده و در سومالی نیز حدود ۳٫۲ میلیون نفر به کمک‌های اضطراری غذایی و کشاورزی نیاز دارند.
از سوی دیگر تعداد افراد بحران زده از لحاظ غذایی در یمن ۱۷ به میلیون نفر رسیده است که در نوع خود یک فاجعه انسانی در منطقه خاورمیانه به شمار می رود. همچنین در شمال نیجریه نیز تداوم مناقشات نظامی باعث شده تا ۷٫۱ میلیون نفر در مناطق آشوب زده دچار ناامنی غذایی شوند.
به گزارش ایرنا از ابتدای فصل برداشت گندم در سال زراعی جاری، تاکنون ۳ میلیون و ۲۰۸ هزارتن گندم از ۲۴ استان کشور خریداری شده است و پیش بینی می شود امسال حداقل ۱۱ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شود.
براساس آمار رسمی، ایران دارای ۳ میلیون تن گندم مازاد بر نیاز داخلی است که امکان صادرات ۲ میلیون تن آن وجود دارد که در این راستا، هفته گذشته نخستین محموله صادراتی گندم ایران به مقصد عمان بارگیری شد.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
کانال تلگرام دهقان نیوز
دهقان نیوز
دهقان نیوز
دهقان نیوز
محل درج كد وبگذر