تاریخ انتشار: جمعه ۲۴ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۳:۳۵ ب.ظ
تدوین نسخه های تحول در کشاورزی
تدوین نسخه های تحول در کشاورزی آب مایه پایداری سرزمین است و باید به صورت فرابخشی دیده شود.

بخش آب نیازمند تفکر و تدابیر جدید است/ تدوین نسخه های تحول در کشاورزی

عباس کشاورز در مراسم پایانی نخستین جشنواره فناوری های آب، بهره وری و بازچرخانی در مشهد افزود: باید همه رویکردهای قبلی را فراموش کنیم زیرا این تصور که نسخه های قبلی می تواند برای ما چاره ساز باشد و روی آن پافشاری کرده و بدان امیدوار باشیم، بزرگترین اشتباه است.
وی تصریح کرد: باید قبول کنیم که نسخه های کنونی ما برای حل این بحران کافی و وافی نیست و کل نگرش ما به امر آب، مدیریت، مصرف و اقتصاد آب تغییر کند و همه به آن توجه کنند که این حوزه امروز رویکردهای جدیدی می طلبد.
وی اظهار کرد: دست اندرکاران اعم از مدیران و سیاست گذاران و کشاورزان و مردم باید قبول کنند که در شرایط تعارض و خشونت، تصمیم گیری سخت است پس باید قبل از آنکه موضوع آب به بحران غیرقابل حلی تبدیل شود اقدام کنیم.
وی تصریح کرد: آب مایه پایداری سرزمین است و باید به صورت فرابخشی دیده شود و همه از فعال اقتصادی و سیاسی گرفته تا زیست محیطی به این مساله با این نگرش توجه کنند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: مباحثی که در حوزه آب کشور طرح شده و باید بیشتر مطرح شود، همه باید بر مبنای یک نسخه قابل قبول مورد تفاهم صورت گیرد.
کشاورز تصریح کرد: معتقدم جامعه نسبت به وضعیت آب از مسئولان دولتی و سیاسیون حساس تر است و هیچ نگرانی از ناحیه جامعه کشاورز وجود ندارد؛ نگرانی جامعه کشاورزی از اشتباهات ماست و آنان تلاش می کنند این چالش و بحران را در مزرعه و منطقه خود مدیریت کنند.
وی افزود: یکی از عواملی که موجب می شود کمتر در این حوزه موفق باشیم مداخله سیاسیون است که باور ندارند این مشکل تا چه حد جدی است و در این میان علما، دانشگاهیان و اهل علم و محققان وظیفه ملی دارند این مشکل را به آنان عرضه کنند.
کشاورز با بیان اینکه همه کشور در این زمینه مشکل جدی دارد و دچار بحران است و اکنون در کارون و سفیدرود دچار افت شدید آب هستیم، افزود: مساله دیگر در مدیریت آب آن است که نسخه های موردی و مقطعی طرح می کنیم و تصور می کنیم به عنوان مثال اگر قیمت هر متر مکعب آب را به ۲ هزار تومان برسانیم مشکل حل می شود .
وی گفت: اصل اولیه ورود به مدیریت جدید آب، تقاضا محور شدن آن است و در این رابطه نخست باید سهم پایداری را بدهیم بعد سهم فعالیت های اقتصادی و در این حوزه نیز باید نیم نگاهی به مسائل اجتماعی داشته باشیم و نمی توانیم آب اصفهانی ها را به شهرکردی ها و یا بالعکس بدهیم.
وی افزود: طی این چهار سال توانسته ایم با جامعه کشاورزی در اصولی به تفاهم برسیم و در واقع کشاورزی نظم جدیدی می خواهد و در این نظم جدید دیگر امکان توسعه زمینی نیست و از سویی رفتارهای رابطه ای آب و خاک و گیاه و مزرعه و اقلیم، نیازمند دگرگونی اساسی است و نسخه های آن را تهیه و کار را شروع کرده ایم که آثار بسیار خوبی هم دارد.
این مسئول اظهار کرد: کشت گیاهان نیازمند یک جابه جایی اساسی است، چغندر کشت بهاره ما به شدت کم می شود و کشت برنج نیز همین طور و در واقع در تمام رفتارهای زراعی باید تجدید نظر کرد که امروز در این خصوص نسخه جدیدی در کشاورزی مطرح شده است.
وی ادامه داد: با این نسخه ها در چهار سال گذشته سالانه به طور متوسط ۶٫۱ درصد بهره وری در بخش کشاورزی را بالا بردیم که کلید توسعه کشاورزی و اقتصاد است زیرا آبی نیست و اگر هم باشد بهره وری اولویت دارد.
این همایش از روز سه شنبه در مشهد آغاز شده بود.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
کانال تلگرام دهقان نیوز
دهقان نیوز
دهقان نیوز
دهقان نیوز
محل درج كد وبگذر