تاریخ انتشار: جمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۱:۰۰ ق.ظ
اختصاص ارزان ترین تسهیلات به کشت گلخانه ای
اختصاص ارزان ترین تسهیلات به کشت گلخانه ای ارزان ترین تسهیلات به کشت گلخانه ای اختصاص خواهد یافت.

ارزان ترین تسهیلات به کشت گلخانه ای اختصاص خواهد یافت

 محمود حجتی در حاشیه بازدید از طرح گلخانه هیدروپونیک شرکت سیمان زاوه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: البته باید تلاش کنیم تا این سیاست را با استفاده از فناوری های نو و دانش روزآمد در سطح کشور گسترش دهیم.
وی با تحسین ابتکار خلاقانه کارخانه سیمان زاوه در راه اندازی این گلخانه، افزود: حرکت مبتکرانه و نوظهور کارخانه سیمان زاوه که از حرارت دودکش های واحد تولیدی خود اقدام به ایجاد گلخانه کرده یک حرکت امیدبخش است که باعث افزایش عملکرد تولید می شود.
حجتی با تاکید بر اینکه این نوع فعالیت ها باید در سطح کشور الگوسازی شود، گفت: دودکش های حرارتی که دائم در حال هدر رفتن سوخت و آلودگی محیط هستند ظرفیت بازیافتی دارند و با توجه به اینکه اغلب این دودکش ها گاز کربنیک زیادی دارند، این می تواند تولید کشت گلخانه ای را تا ۳۰ درصد افزایش دهد.
وی بیان داشت: این نوع ابتکارات باید با کمک تولید کنندگان و کارآفرینان به عنوان یک الگوی سازنده در سطح کشور مطرح شود تا شاهد صرفه جویی در بخش کلان کشور و بهره وری بالا باشیم.
طرح ایجاد گلخانه هیدروپونیک (کشت بدون خاک) با استفاده از بازیافت انرژی حرارتی گریت کولر (خنک کن) کارخانه سیمان شهرستان زاوه در دست اجرا است.
اجرای این طرح که برای نخستین بار در خاورمیانه با همکاری یک شرکت هلندی صورت می گیرد مانع از هدر رفتن انرژی حرارتی از دودکش کارخانه شده و در فرایند تولید و مصرف بهینه به کار گرفته می شود.
مدیرعامل کارخانه سیمان زاوه نیز به خبرنگاران گفت: کلید آغاز این طرح از آذرماه ۹۴ زده شد اما به دلیل برخی مشکلات در واگذاری تسهیلات و همچنین تجهیزات عملا، آذرماه ۹۵ تجهیز و به مرحله اجرا درآمد.
محمدرضا توکلی افزود: در مرحله نخست این طرح در سطح سه هکتار با ۸۳ میلیارد ریال تسهیلات اجرایی شده که تاکنون ۷۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال آن جذب شده و پیش بینی ما برای اتمام نهایی پروژه ۱۸۰ میلیارد ریال اعتبار است.
وی با بیان اینکه این پروژه تا پایان آذرماه امسال به بهره برداری می رسد، افزود: بازیافت حرارتی دودکش کارخانه سیمان زاوه ظرفیت گرم کردن ۶ هکتار گلخانه را دارد و در آینده قصد توسعه این پروژه را داریم.
وزیر جهاد کشاورزی در سفر یک روزه خود به منطقه تربت حیدریه پس از بازدید از چند طرح کشاورزی در جلگه رخ و دیدار با زعفرانکاران این شهرستان به زاوه رفت و از گلخانه هیدروپونیک کارخانه سیمان این شهرستان بازدید کرد.
مرکز شهرستان ۸۰ هزار نفری زاوه در ۱۸۰ کیلومتری مشهد واقع است.


  1. گلپخش صبح امروز   شهریور ۲۲, ۱۳۹۶  

    با عرض سلام
    متاسفانه برای بسیاری از سرفصل های کشاورزی نوین تعریفی در قوانین جهاد کشاورزی نشده است و بدلیل قالبی بودن موضوعات طرح های از پیش نوشته شده ، طرح های جدید و نوآور در پیچ و خم کار و ضوابط دست و پاگیر کاغذ بازی ها ، راهکار دیگری که بسیار پرخطرتر از تسهیلات می باشد را پیش می گیریم.
    با تشکر
    محمدی/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
کانال تلگرام دهقان نیوز
دهقان نیوز
دهقان نیوز
دهقان نیوز
محل درج كد وبگذر